Podávání žádostí o podporu z Vinařského fondu v roce 2023
Aktualizováno
6 Leden 2023
Info

Podávání žádostí o podporu z Vinařského fondu v roce 2023

Od 1. ledna do 15. února podávají žádosti o poskytnutí podpory z Vinařského fondu.

V roce 2022 zavedl Vinařský fond elektronické podávání žádostí jako jedinou možnost podání žádosti. Způsob podávání žádostí zůstává tedy pro rok 2023 stejný.

ŽÁDOSTI SE PODÁVAJÍ POUZE PŘES https://portal.vinarskyfond.cz/.

Na našich stránkách http://vinarskyfond.cz/podpory/podminky/ nebo i na https://portal.vinarskyfond.cz/ jsou připraveny podrobnější návody, jak se registrovat a jak vyplnit žádost.

 

Vzhledem k rozsáhlejším změnám v pravidlech pro poskytování podpor Vinařský fond doporučuje žadatelům před podáním žádosti věnovat novým Pravidlům zvýšenou pozornost a v případě jakýchkoli nejasností se obrátit na pracovníky Vinařského fondu, kteří jsou připraveni žadatelům s podáním žádosti pomoci.

Jako každý rok jsou podporovány:

  1. Účasti vinařů na soutěžích, veletrzích a prodejních akcích
  2. Pořádání soutěží a výstav
  3. Pořádání vzdělávacích seminářů, školení, kurzů a konferencí
  4. Příprava propagačních tištěných a audiovizuálních materiálů zejména spolků, vinařských obcí a regionů
  5. Realizace propagačních akcí jako jsou festivaly, vinobraní a otevřené sklepy

Vinařů se týká jedna zásadní změna v tematickém okruhu A. V rámci tohoto okruhu vinaři a sdružení vinařů podávají žádosti na účasti na podporovaných soutěžích vín, výstavách či veletrzích. Od roku 2023 budou žadatelé podávat pouze jednu žádost za rok. Znamená to, že v druhém termínu pro podávání žádostí v létě 2023 nebude tento okruh A vyhlášen. Všechny podporované soutěže, výstavy a akce jsou tak sjednoceny do jednoho seznamu a žadatel tak nebude muset zjišťovat, v kterém období je podporována která akce. Stále při tom platí, že žádost je pouze obecná a žadatel v žádosti nemusí vyjmenovávat, kterých akcí se během roku zúčastní. Toto prokazuje až ve vyúčtování. Žadatelům o podporu v okruhu A přibyly oproti minulým letům navíc povinné přílohy, které bude Vinařský fond vyžadovat a pozor si musí dávat na podmínku, která stanovuje, že tzv. uznatelné náklady mohou vzniknout až po podání žádosti. Ideálně by tedy žadatelé (vinaři) měli podat svoji žádost co nejdříve, aby mohli uplatňovat náklady z celého roku 2023.

Novinkou je také nový okruh určený pro významné projekty, které nespadají do žádného jiného tematického okruhu nebo nesplňujícího podmínky žádného z nich. O podpoře těchto projektů bude rozhodovat Rada Vinařského fondu, a to podle toho, jakou měrou naplňují cíle, které si Rada nastavila.